Oradea, Ediția a XXI-a

Program
Sâmbătă, 19 septembrie
21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – LEONCE ȘI LENA (un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea, regia artistică Mihai Măniuțiu), Teatrul Regina Maria, Oradea
Duminică, 20 septembrie
19.00 – Sala Mare – LIVADA DE VIȘINI (de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ
Luni, 21 septembrie
17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – APROAPE DE TINE, ÎNCĂ! (de John Cariani, regia artistică Antonella Cornici), Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad (spectacol în concurs)
Marți, 22 septembrie
17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – CONTRA DEMOCRAȚIEI (de Esteve Soler, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Odeon, București (spectacol în concurs)
Miercuri, 23 septembrie
17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
18.00 – Moara Răsărit – SEARA DE AJUN (de Anthony Neilson, regia artistică Ovidiu Caița), Teatrul Regina Maria, Oradea (spectacol în concurs)
19.00 – Sala Mare – GAIȚELE (de Alexandru Kirițescu, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Odeon, București (spectacol invitat)
20.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ! (de Alessandro Boffa, regia artistică Tudor Lucanu), Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu Vâlcea (spectacol în concurs)
21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET (un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte), Teatrul Regina Maria, Oradea
Joi, 24 septembrie
18.00 – Moara Răsărit – VIAȚA TA ÎN 65 DE MINUTE (de Albert Espinosa, regia artistică Ovidiu Caița), Teatrul de Nord Satu Mare (spectacol în concurs)
20.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) –EMIGRANȚII (de Sławomir Mrożek, regia artistică Tudor Lucanu), Teatrul Național Cluj-Napoca (spectacol în concurs)
21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – ÎNDRĂGOSTIȚII DIN ANCONA(de Vajda Katalin, regia artistică Andrei Mihalache), Teatrul Regina Maria, Oradea

Vineri, 25 septembrie
17.00 – Sala Arcadia – 39 DE TREPTE (după filmul omonim de John Buchan şi Alfred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow după o idee originală de Simon Corble şi Nobby Dimon, regia artistică Gabriela Dumitru), Teatrul Mic, București (spectacol în concurs)
17.00 – Scena Mobilă – SPECTACOL DE FOLCLOR – Ansamblul Artistic Profesionist Crișana
Sâmbătă, 26 septembrie
11.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – POVEȘTI POPULARE RUSEȘTI(un spectacol de Igor Lungu), Teatrul Regina Maria, Oradea
Duminică, 27 septembrie
19.00 – Sala Mare – OMUL DIN LA MANCHA (un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy), Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ
*programul poate suferi modificări. Biletele s-au pus în vânzare la Agenția Teatrului (telefon 0259 440 742) și online, pe www.biletmaster.ro.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Protected by WP Anti Spam